ID V1.6 (2013-08-20) Session Time Session Place Session Name Chaired by Person_ID Column1
Open 01. Opening Session Tuesday Afternoon: 16:00 - 18:30 Plenum Opening Ceremony and Opening Keynote on health IT deployment in the US: Dir. Andrew M. Wiesenthal Lene Vistisen Lene_Vistisen
D1 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Session Room 1 Demonstration on Electronic Health Record and CPOE Systems Lucy Westbrooke Lucy_Westbrooke
R26 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Session Room 2 Paper Session: Data Models and Representations - I Katsuhiko Takabayashi Katsuhiko_Takabayashi
R31 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Session Room 3 Paper Session: Personalized and Preventive Care Finn Kensing Finn_Kensing
R13 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Session Room 4 Paper Session: Modelling and Simulation - Physiological and Care Processes Henning Mller Henning_Mller
R01 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Session Room 5 Paper Session: Future of Informatics - Visions - I William Hersh William_Hersh
R03 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Session Room 7 Paper Session: Decision Support Systems and Technologies - I Milos Hauskrecht Milos_Hauskrecht
I1 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Plenum Keynote on EHR implementation in the US Military Christina Bartholdy Bartholdy_Bartholdy
I2 02. First Wednesday Morning Sessions :  08:30 - 10:00 Auditorium Keynote panel oneHealth Activities at World Health Organization: By WHO Stig Kjr Andersen Stig_Kjr_Andersen
A04 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Auditorium Panel on Education - I Jeffrey Williamson Jeffrey_Williamson
A01 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Plenum Panel on Standards-  I Thomas H. Payne Thomas_H._Payne
D2 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 1 Demonstration on Information integration and Visualization Tools Feng Cao Feng_Cao
R27 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 2 Paper Session: Data Models and Representations - II Rae Woong Park Rae_Woong_Park
R32 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 3 Paper Session: Personalized and Preventive Care - Elder Care and Social Media Patricia Brennan Patricia_Brennan
W05 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 4 Workshop on Evaluation - I Nicolette de Keizer Nicolette_de_Keizer
W08 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 5 Workshop on History Casimir Kulikowski Casimir_Kulikowski
A18 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 6 Panel on Safety - I Elizabeth Borycki Elizabeth_Borycki
R04 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 7 Paper Session: Decision Support Systems and Technologies - II Klaus-Peter Adlassnig Klaus-Peter_Adlassnig
A07 03. Second  Wednesday Morning Session: 10:30 - 12:00 Session Room 8 Panel on Standards - II Jean Marie Rodrigues Jean_Marie_Rodrigues
A05 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Auditorium Panel on Education - II William Hersh William_Hersh
A02 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Plenum Panel on Privacy - I Riccardo Bellazzi Riccardo_Bellazzi
D3 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 1 Demonstration on Analytic Tools Jim Weatherall Jim_Weatherall
R18 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 2 Paper Session: Intelligent Data Analysis - I Niels Peek Niels_Peek
R33 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 3 Paper Session: Personal Health Systems Siriwan Suebnukarn Siriwan_Suebnukarn
W06 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 4 Workshop on Evaluation - II Elin Lehnbom Elin_Lehnbom
W09 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 5 Workshop on Publication Jan Talmon Jan_Talmon
W13 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 6 Workshop on Safety - I Elizabeth Borycki Elizabeth_Borycki
R05 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 7 Paper Session: Decision Support Systems and Technologies - III Hans-Ulrich Prokosch Hans-Ulrich_Prokosch
A08 05. First Wednesday Afternoon Session: 13:45 - 15:15 Session Room 8 Panel on Standards - III W. Ed Hammond W._Ed_Hammond
A06 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Auditorium Panel on Education - III Kathleen Gray Kathleen_Gray
A03 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Plenum Panel on Safety - II Farah Magrabi Farah_Magrabi
D4 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 1 Demonstration on Decision Support Systems Petra Knaup Petra_Knaup
R19 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 2 Paper Session: Intelligent Data Analysis - II Silvana Quaglini Silvana_Quaglini
W10 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 3 Workshop on Patient-Centred Care  Paul Turner Paul_Turner
W07 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 4 Workshop on Evaluation - III Arild Faxvaag Arild_Faxvaag
W12 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 5 Workshop on Policies Catherine Chronaki Catherine_Chronaki
W14 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 6 Workshop on Safety - II Jean Marie Rodrigues Jean_Marie_Rodrigues
R06 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 7 Paper Session: Decision Support Systems and Technologies - IIII R Scott Evans R_Scott_Evans
A09 06. Second  Wednesday Afternoon Sessions: 15:45 - 17:15 Session Room 8 Panel on Standards - VI Firas Wehbe Firas_Wehbe
R14 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Session Room 2 Paper Session: Health Information Systems - I Tao Dai Tao_Dai
R35 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Session Room 3 Paper Session: Patient Safety and Medical Errors - I Basema Saddik Basema_Saddik
R38 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Session Room 4 Paper Session: Education and Training Fernando Martin-Sanchez Fernando_Martin-Sanchez
R02 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Session Room 5 Paper Session: Future of informatics - Visions - II Enrico Coiera Enrico_Coiera
R20 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Session Room 7 Paper Session: Information Integration  Adam Wright Adam_Wright
C1 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Session Room 1 Minisymposium on Care for the World Thomas_Karopka Thomas_Karopka
I3 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Plenum Keynote on Bioinformatic: Text Mining of EHRs Prof Sren Brunak Knut Bernstein Knut_Bernstein
I4 08. First Thursday Morning Sessions: 08:30 - 10:00 Auditorium Keynote on Mobile Technologies Improving Health: Dir. Patty Mecheal Allan Kofoed-Enevoldsen Allan_Kofoed-Enevoldsen
A15 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Auditorium Panel on Patient-Centred Care - I Pei-Yun Sabrina Hsueh Pei-Yun_Sabrina_Hsueh
A12 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Plenum Panel on Usability Andre Kushniruk Andre_Kushniruk
R15 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 2 Paper Session: Health Information Systems - II Gunnar Hartvigsen Gunnar_Hartvigsen
R36 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 3 Paper Session: Patient Safety and Medical Errors - II Polun Chang Polun_Chang
W02 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 4 Workshop on eHealth - I Pernille Bertelsen Pernille_Bertelsen
W11 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 5 Workshop on eHealth - II Isabella Scandurra Isabella_Scandurra
R28 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 6 Paper Session: Ontologies and Representations Olivier Bodenreider Olivier_Bodenreider
R21 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 7 Paper Session: Information and Knowledge Visualization Victor Maojo Victor_Maojo
A19 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 8 Panel on Social Media - I Luis Fernandez Luque Luis_Fernandez_Luque
C4 09. Second Thursday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 1 Minisymposium on Public Health in Vietnam Anna Shillabeer Anna_Shillabeer
A16 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Auditorium Panel on Patient-Centred Care - II Lipika Samal Lipika_Samal
A13 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Plenum Panel on Decision Support - I Robert Greenes Robert_Greenes
R16 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 2 Paper Session: HIS/CIS Design and Architecture Daniel Luna Daniel_Luna
R11 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 3 Paper Session: Human Factors and Usability - I Sabine Koch Sabine_Koch
W03 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 4 Workshop on Education - II Anthony Luberti Anthony_Luberti
W15 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 5 Workshop on Standards - I Jun Nakaya Jun_Nakaya
R29 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 6 Paper Session: Controlled Vocabularies and Terminologies - I Michio Kimura Michio_Kimura
R24 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 7 Paper Session: Natural Language Processing, Understanding and Generation - I Pierre Zweigenbaum Pierre_Zweigenbaum
A20 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 8 Panel on Social Media - II Carolyn Petersen Carolyn_Petersen
C3 11. First Thursday Afternoon Sessions 13:45 - 15:15 Session Room 1 Minisymposium on Digital Ecosystems Patricia Abbott Patricia_Abbott
A17 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Auditorium Panel on Decision Support - II Vimla Patel Vimla_Patel
A14 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Plenum Panel on Trends Niels Peek Niels_Peek
R17 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 2 Paper Session: HIS - Monitoring and Secure Information Infrastructures Elizabeth Borycki Elizabeth_Borycki
R12 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 3 Paper Session: Human Factors and Usability - II Christian Nhr Christian_Nhr
W04 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 4 Workshop on Education - III Marion Ball Marion_Ball
W16 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 5 Workshop on Standards - II Robert Jenders Robert_Jenders
R30 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 6 Paper Session: Controlled Vocabularies and Terminologies - II Alan Rector Alan_Rector
R25 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 7 Paper Session: Natural Language Processing, Understanding and Generation - II Stefan Schulz Stefan_Schulz
A21 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 8 Panel on Social Media - III Stathis Konstantinidis Stathis_Konstantinidis
C2 12. Second Thursday Afternoon Sessions 15:45 - 17:15 Session Room 1 Minisymposium on Village of the Future  Jacob Hofdijk  Jacob_Hofdijk
C2a 13. Third Thursday Afternoon Session: 17:15 - 18:30 Session Room 1 Minisymposium on Village of the Future: Dicsussion Session  Jacob Hofdijk  Jacob_Hofdijk
A23 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Auditorium Panel on Privacy - II Stphane Meystre Stphane_Meystre
A22 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Plenum Panel on Education - VI Charles Friedman Charles_Friedman
A25 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 1 Panel on eHealth - I Shashi Bhushan Gogia Shashi_Bhushan_Gogia
A27 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 2 Panel on Info Management - I Ulrich Andersen Ulrich_Andersen
R22 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 3 Paper Session: National and International Health IT Efforts and Implementations Lyn Hanmer Lyn_Hanmer
A10 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 4 Panel on Nursing - I Elizabeth Weiner Elizabeth_Weiner
W17 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 5 Workshop on Standards - III Shinji Kobayshi Shinji_Kobayshi
R34 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 6 Paper Session: Informatics Policies and Ethical Issues  Ying Wu  Ying_Wu
R07 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 7 Paper Session: Technology and System Evaluation- I Wendy Chapman Wendy_Chapman
R09 14. First Friday Morning Sessions 08:30 - 10:00 Session Room 8 Paper Session: Computerized Guidelines and Protocols - I Wojtek Michalowski Wojtek_Michalowski
A24 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Auditorium Panel on Privacy - III Amnon Shabo (Shvo) Amnon_Shabo_(Shvo)
W01 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Plenum Workshop on Education - I Monique Jaspers Monique_Jaspers
A26 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 1 Panel on eHealth - II Anthony Maeder Anthony_Maeder
A28 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 2 Panel on Info Management - II Claire Dixon-Lee Claire_Dixon-Lee
R23 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 3 Paper Session: Large Scale eHealth Systems Yasushi Matsumura Yasushi_Matsumura
A11 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 4 Panel on Nursing - II Ursula Hbner Ursula_Hbner
W18 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 5 Workshop on Standards - VI Martin Dugas Martin_Dugas
R37 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 6 Paper Session: Information Quality, Privacy and Security Amado Espinosa Amado_Espinosa
R08 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 7 Paper Session: Technology and System Evaluation - II Johanna Westbrook Johanna_Westbrook
R10 15. Second Friday Morning Session 10:30 - 12:00 Session Room 8 Paper Session: Computerized Guidelines and Protocols - II Mor Peleg Mor_Peleg
Close 16. Closing Session Friday Afternoon: 13:00 - 14:30 Plenum Closing Keynote on factors for good research in biomedical and health informatics: Prof. Dr. Reinhold Haux.  Award and Closing Ceremony Niels Reichstein Larsen Niels_Reichstein_Larsen